Breaking News

Cera trądzikowa: przyczyny, objawy i pielęgnacja

Cera trądzikowa to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci rozszerzonych porów, zaskórników, grudek czy krost. Rozwija się w konsekwencji zaburzonego funkcjonowania gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za produkcję łoju, pełniącego funkcję ochronną i stanowiącego barierę antybakteryjną. W przypadku skóry trądzikowej, łój jest wydzielany w nadmiernej ilości, co powoduje, że skóra jest tłusta w dotyku i błyszczy się.

Przyczyny trądziku

Przyczyn trądziku może być wiele, a problem ten jest dosyć często spotykany i nierzadko diagnozowany w gabinetach specjalistów. Zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, spożywanie przetworzonego jedzenia i stres to tylko niektóre z nich. Trądzik może rozwijać się nie tylko w okresie dojrzewania, ale również u osób dorosłych. Powstanie trądziku może być determinowane przez uwarunkowania genetyczne czy środowiskowe, takie jak nieodpowiedni sposób odżywiania się oraz silny stres.

Rodzaje trądziku

Trądzik może przyjmować różne formy, w zależności od czynników takich jak tryb życia, natężenie stresu czy predyspozycje genetyczne. Wśród odmian klinicznych choroby można spotkać typ młodzieńczy, guzkowy, torbielowaty lub zaskórnikowy. Jednym z cięższych rodzajów jest trądzik piorunujący, który ma negatywny wpływ na organizm człowieka.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna być szczególna i delikatna, uwzględniając przede wszystkim oczyszczanie, nawilżanie, tonizację i złuszczanie martwego naskórka. Celem jest zmniejszenie warstwy rogowej, unormowanie wydzielania łoju, poprawa ukrwienia skóry. Podstawowym elementem dbania o skórę trądzikową jest regulacja pracy gruczołów łojowych oraz złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka. Kolejnym etapem pielęgnacji skóry trądzikowej jest tonizacja. Ma ona na celu przywrócenie naskórkowi równowagi hydro-lipidowej, właściwego poziomu pH oraz wsparcie mikrobiomu, czyli dobroczynnych mikroorganizmów żyjących na tkance.

Wybór odpowiednich kosmetyków

Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy w pielęgnacji skóry trądzikowej. Należy unikać składników komedogennych, czyli takich, które mogą przyczynić się do powstawania zaskórników. Takie substancje to np. oleje roślinne i mineralne, woski, wazelina, pochodne lanoliny i parafina. Na rynku dostępne są różne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej, takie jak kremy, żele, toniki czy płyny.

Dieta a trądzik

Odpowiednia dieta jest kluczowa w walce z trądzikiem. Należy ograniczyć spożycie cukru, soli oraz wysoko przetworzonych produktów, aby zminimalizować ryzyko powstawania zmian zapalnych na skórze. Korzystnie na cerę wpłynie dieta bogata w witaminy, błonnik i cynk oraz odpowiedni poziom nawodnienia.

Podsumowanie

Pamiętaj, że skóra trądzikowa może rozwijać się nie tylko w okresie dojrzewania, ale również u osób dorosłych. Powstanie trądziku może być determinowane przez uwarunkowania genetyczne czy środowiskowe, takie jak nieodpowiedni sposób odżywiania się oraz silny stres. Dlatego ważne jest, aby dbać nie tylko o skórę, ale również o ogólny stan zdrowia i styl życia. Źródła:

  1. www.cetaphil.pl/porady-pielegnacyjne/cera-tradzikowa-skad-sie-bierze-i-jak-ja-wlasciwie-pielegnowac.html
  2. www.tolpa.pl/blog/pielegnacja-cery-tradzikowej-jakie-kosmetyki-wybierac
  3. www.laroche-posay.pl/article/co-jesc-a-czego-unikac-aby-pozbyc-sie-tradziku
  4. www.triny.pl/blog/kosmetyki-naturalne-na-tradzik-poznaj-nasze-hity/
  5. www.cerave.pl/porady-pielegnacyjne/tradzik/przyczyny-i-objawy-tradziku