Być może okap kuchenny z punktu widzenia dbania o zdrowie nie jest szczególnie doceniany, jednakże należy podkreślić, że ma on zdecydowanie prozdrowotny charakter. Warto mieć w domu okap kuchenny nie tylko dlatego, że pozwala filtrować powietrze i oczyszczać je z brzydkich zapachów, ale także dlatego, że pozytywnie wpływa on na samopoczucie i zdrowie domowników. Jak widać okap kuchenny to coś więcej niż tylko estetyczna ozdoba i odświeżacz powietrza – o ile jest poprawnie zamontowany.
Zdrowie a okap kuchenny
Okap kuchenny jest urządzeniem, które docenić może każdy, komu w czasie gotowania przeszkadzają nieprzyjemne zapachy. Nie zawsze bowiem aromaty, które unoszą się z garnków, są przyjemne. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią, mogą one wręcz odbierać apetyt. Ale okap to coś więcej niż tylko odświeżacz powietrza. Jego obecność w kuchni może mieć istotny, pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników.
Warto podkreślić, że okap kuchenny jest uzupełnieniem wentylacji. Usuwa on na zewnątrz powietrze wraz z oparami, które powstają, gdy przygotowujemy gorące posiłki. Aby sprawnie działał i funkcjonował tak, jak powinien, należy go odpowiednio zamontować, m.in. na właściwej wysokości nad płytą grzewczą. Trzeba go też prawidłowo podłączyć do kanału wentylacyjnego. Nie może dochodzić tzw. wstecznego ciągu. Nie może on również być podłączony do zbiorczego kanału wentylacyjnego. Jeśli tak okap zostanie zainstalowany, może nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza gdy komin służy odprowadzaniu spalin z pieca.
Nawet jednak jeśli okap kuchenny działa w trybie pochłaniacza, absorbując nieczystości na filtrze i oddając powietrze z powrotem do pomieszczenia, jego właściwości prozdrowotne są nieocenione. Na czym one polegają? Przede wszystkim należy pamiętać, że okap kuchenny filtruje lub usuwa wszelkie opary, które powstają w czasie gotowania. To nie tylko para wodna, czy brzydkie zapachy, ale i cząsteczki tłuszczu, unoszące się np. w trakcie smażenia na oleju. Dzięki temu nie osadzają się one na płaskich powierzchniach i kuchennych meblach. Nie pozostawiają tłustego osady, który stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, grzybów, pleśni.
Trzeba także zaznaczyć, że już samo usuwanie pary wodnej i odprowadzanie jej na zewnątrz, ma pozytywny efekt. W ten sposób pozbywamy się nadmiaru wilgoci oraz ciepła z kuchni. Łatwiej dzięki temu oddychać – każdy, kto korzystał z parownika do robienia soku, będzie dokładnie wiedział, w czym rzecz. Szczególnie w małych kuchniach ten problem jest dostrzegalny, ale i w dużych odprowadzanie wilgoci sprawia, że pleśń nie powinna znaleźć odpowiednich warunków do rozwoju.
Wypada również zauważyć, że wentylacja okapem kuchennym sprawia, iż w powietrzu znajduje się mniej kurzu – zwłaszcza jeśli korzystamy z pochłaniacza, który zatrzymuje nieczystości i drobnoustroje na filtrach węglowych. Niektóre modele okapów pozwalają także na jonizację powietrza. Uzyskuje się dzięki temu efekt podobny do tego, który występuje po burzy. Takie powietrze przyczynia się do poprawy samopoczucia. Zapobiega także rozprzestrzenianiu się i rozwojowi bakterii, grzybów, roztoczy. Okap kuchenny może też wychwytywać alergeny, w tym pyłki.
Okap kuchenny jest zatem urządzeniem, które ma istotny wpływ na komfort gotowania, a zarazem na nasze zdrowie. Warto go zamontować szczególnie w przypadku kuchni, z których korzystają alergicy i astmatycy. Nie tylko w ich wypadku okap kuchenny będzie miał jednak pozytywny efekt.